Epizoda 1.19
Deus Ex Machina

Locke a Boone pracují delší dobu na otevření nalezeného poklopu v džungli, ale marně. Ani v okamžiku, kdy postaví úderný nástroj, se jim nepodaří se skrz poklop dostat. Locke je navíc zraněn malým šrapnelem, k Boonovu překvapení vůbec nic necítí. Boone ale pozoruje na něm jisté potíže s chůzi.

Boone začíná trochu pochybovat o úspěchu při otevírání poklopu. Locke ho utěší tím, že ostrov jim dal znamení. V noci se mu zdálo, jak nad stromy spadlo letadlo. Druhý den se společně vydají směrem k místu, kde podle jeho snu mělo letadlo dopadnout i přes značné pochybnosti Boona.

Zatímco na pláži Jack a Kate pomáhají s nepříjemnými bolestmi hlavy, kterými trpí Sawyer (ukáže se, že trpí dalekozrakostí), Boone a čím dál tím méně pohyblivý Locke skutečně naleznou havarované letadlo. Protože se ale letadlo nachází nad skalami v korunách stromů, dokáže k němu vylézt jen Boone, Locke zůstává na zemi.

Boone v letadle najde velké zásoby drog – jednalo se o pašerácký letoun – a také fungující rádio, které se mu podaří na pár okamžiku oživit. Jenže v tu chvíli letoun z koruny stromů spadne – a Boone je uvnitř. S vypětím všech sil Locke dotáhne zraněného Boona zpátky do jeskyně, ale zalže o tom, jak se mu to stalo. Vzápětí zmizí a u zavřeného poklopu zoufale a beznadějně klečí. Když v tom okamžiku z poklopu začne vyzařovat světlo.

Původní název dílu: Deus Ex Machina