Epizoda 1.23
Exodus (1.)

Ostrované dostávají nečekanou návštěvu. Z ničeho nic se na pláži objeví Rousseau, která se strachem oznamuje, že „ti druzí“ přicházejí. Pomalu začne vyprávět, co se přesně stalo, když ona a její přátelé na ostrově ztroskotali a jak všichni postupně umírali. Vše prý začalo, když začal z jednoho místa na ostrově vycházet černý kouř. A stejný černý kouř se nyní objevuje nad horizontem.

Všichni okamžitě začnou pracovat na spuštění voru, který je téměř dokončen, zbývá ho jen dopravit do vody. Čtyři lidé na voru se teď stanou klíčem k záchraně, ale co ostatní, kam je skrýt? Locke má jasno – jediná možnost, kde ukrýt tak velké množství lidí, je pod poklopem. Jack, Locke, Sayid a nově také Hurley a Rousseau se vydávají k poklopu, aby se snažili vymyslet, jak ho otevřít. Když se Rousseau zmíní o výbušninách, které se nacházejí v odlehlé části džungle, je rozhodnuto o nové misi.

O svém úmyslu se podělí s ostatními na pláži, pro dynamit vyráží Jack, Locke, Rousseau, Kate a také Dr.Artz považujíc se za experta. Loučení s těmi, kdo odplouvají na voru, proběhne v rychlosti, času není nazbyt, Sayid předává Michaelovi rádio na vysílání spolu s dobitými bateriemi, pes Vincent Walt daruje do opatrování Shannon, Sun připraví pro Jina pár základních slovíček a Jack se dozví o svém otci, kterého Sawyer potkal v australském baru.

Zatímco vor vyplouvá na neznámou cestu, výprava za dynamitem se setkává v džungli se zvukem, který je strašil už první noc na ostrově. Odváží se jít dál a když je Rousseau dovede až na slíbené místo, kterému říká „Černá skála“, všichni s překvapením koukají na něco nečekaného…

Původní název dílu: Exodus (1)