Epizoda 2.03
Instruktáž

V komplexu vrcholí souboj. Jack míří na Desmonda, který jako rukojmí drží Locka. Celou situaci tajně z ventilace sleduje Kate. V pravý čas zasáhne a Desmond se stává jejich zajatcem, ale je poškozen počítač, který Desmond považuje za velice důležitý. Ostatními je donucen, aby vysvětlil, co je zač a jak se dostal do tohoto komplexu.

Desmond sám neví o okolním světě, pouze vypráví o tom, jak každých 108 minut musí vyťukat danou kombinaci. Říká, že ho přivedl muž jménem Kelvin, který už nežije. Dále je odkáže na informace na filmovém pásu, kde se nachází instruktážní film starý pěkných pár let o tom, jak společnost jménem Dharma dělá jisté experimenty. Proč a za jakým účelem není známo.

Michael, Sawyer a Jin se mezitím stávají zajatci skupiny z pobřeží. Jsou odvedeni do džungle a zde hozeni do díry jako vězni. K nim je hozena ještě jedna žena, ze které se vyklube další přeživší letu 815. Je to ale jen bouda, žena jménem Ana-Lucia z nich pouze vytáhne informace, zabaví Sawyerovi zbraň a nechá se vytáhnot svými kolegy zpět z díry.

Protože v komplexu se Desmond neúspěšně snaží opravit rozbitý počítač, Kate se vydá hledat Sayida. Desmond z hrůzy, co se stane, až odpočet nebude zastaven, utíká neznámo kam do džungle. Sayid těsně před uplynutím lhůty 108 minut počítač opraví. Locke přesvědčí Jacka, ať pokračují v tomto zadávání a nepokoušejí se odpočítávací cyklus zastavit. Jack neochotně souhlasí a Locke si bere první směnu...

Původní název dílu: Orientation