Epizoda 3.20
Muž za oponou

V táboře Druhých panuje rozruch. Nečekaně se zjeví Locke a nese svého mrtvého otce. Trvá na tom, že svůj část dohody splnil a chce aby mu Ben odhalil tajemství ostrova. Ten je velice neochotný, Locke ho dokonce obviní z toho, že si celou věc s Jacobem a tajemstvím ostrova vymyslel. Chce za každou cenu vyrazit k Jacobovi a nezabrání mu v tom ani překvapivě navrátivší se Mikhail, který se ke Druhým vrátí poté, co ho sonický plot pouze omráčil.

Mezitím se na pláž vrátí Sawyer, aby pomocí pásky přesvědčil Sayida a ostatní, že Juliet je špeh. Zraněná Naomi je ovšem pryč, nemůže tak pokračovat snaha dostat z ní informace o záchraně. Sayid proto využije alespoň chvíle, aby spolu s Kate získal odvahu vyjádřit Jackovi nedůvěru. Do karet mu také hraje, že Jack a Juliet zmizelo neznámo kam.

Locke s Benem pokračují k místu, kde má být ukryt Jacob. Je to opuštěná chatka uprostřed džungle. Když do ní konečně vkročí, Ben začne promlouvat k židli, kde Locke nic nevidí. Locke je znechucený z toho, že vše je jen divadlo, ale když odchází, zaslechne najednou cizí hlas "Pomoz mi" a vše v místnosti se najednou začne záhadně rozbíjet.

Na pláži během noci dochází k hromadnému setkání, kde Sawyer ukazuje všem, že Juliet je špeh. Najednou se zjeví Jack s Juliet a ta na svojí obranu chce, aby Sawyer pustil druhou část pásky. Tam je slyšet Ben, jak dává instrukce Juliet, že za dva dny přepadnou tábor. Jack o tom ví, ale nechtěl to nikomu říkat, protože neví, co má dělat.

Locke a Ben opouštějí úkryt, Locke stále Benovi nevěří. To se částečně změní, když dorazí k jámě, kde jsou naházeni mrtvoly bývalých pracovníků Dharmy. Ben využije situace a překvapeného Locka střelí do břicha. Ten padá mezi ostatní mrtvoly...

Původní název dílu: The Man Behind the Curtain