Epizoda 3.22
Za zrcadlem

Na pláží probíhají poslední přípravy k odchodu. V táboře zůstávají jen Sayid, Bernard a Jin, aby zastavili útok Druhých. Ostatní se vydávají směrem k věži, aby zde pokusili zachytit signál pro vysílačku Naomi. Noční přepadení Druhých skutečně nastane a v první chvíli se vše vydaří dle plánu (sedm Druhých zemře při výbuchu), ale pak dojde ke zvratu a trojice přeživších padne do zajetí Druhých.

Pod hladinou ve stanici Zrcadlo se snaží dvojice dívek zjistit, co je Charlie zač, ale marně. Zdá se, že o funkčnosti této stanice nemají potuchy ani mezi Druhými, Ben musí vyslat Mikhaila, aby ve stanici uklidnil situaci. Ten těsně před vstupem málem zastřeli z bezvědomí právě se probudivšího Desmonda, ovšem Desmond mu stačí v bezpečí uprchnout do stanice.

Protože se trojice k hlavní výpravě nepřipojí, rozhodne se Sawyer a Juliet vrátít zpět a zjistit co se děje. Jack protestuje, ale nechá je jít. Juliet před odchodem také Jacka políbí. Sleduje je Hurley, který chce též pomoct, ale Sawyer a Juliet ho pošlou zpět. Mezitím Ben se vypravuje z tábora Druhých a to spolu s Alex, aby zabránil vysílání u věže. Alex bere s sebou, protože ví o její zradě s Karlem a chce jí "předat" přeživším.

Těžce zraněný Locke se v jámě s mrtvými už chystá zastřelit, když se mu najednou zjeví Walt a motivuje ho k tomu, aby to nedělal.

Výprava přeživších se blíží k věži, když ale najednou jim do cesty vstoupí Ben. Chce si promluvit s Jackem a snaží se ho přesvědčit, aby nevolal o záchranu, protože pak bude ostrov prozrazen. Protože Jack je rozhodnut o záchranu volat, Ben dá povel, aby na pláži byli zastřeleni zajatci. Když se ozvou tři rány, zlomený Jack napadne Bena a zmlátí ho.

Výstřely byly ale jen naoko, Sayid, Bernard a Jin stále žijí. Sawyer a Juliet přemýšlejí, jak je zachránit, když se najednou objeví ve staré dodávce Hurley a vpadne překvapivě do tábora. Přejede Ryana, zmatku využije Sayid a zabije svého strážce. Poslední obětí je Tom, kterého bez milosti zastřelí Sawyer.

V podvodní stanici Mikhail na Benův příkaz zastřelí obě ženy. Už se chystá na Charlieho, když Desmond ukrytý ve stanici mu v tom zabrání. Střeli Mikhaila a osvobodí Charlieho. Tomu se podaří z jedné ženy dostat ještě kód pro odblokování signálu.

Ihned po odblokování se objeví signál a na obrazovce se objeví Penny. Spojí se s Charliem a dostane z něj základní informace. Tvrdí také, že žádnou Naomi neposlala. Dochází ale ke zvratu, Mikhail není mrtvý a dostane se ze stanice. Odpaluje u ní granát a voda zaplavuje operační místnost. Charlie se obětuje, aby stanice nebyla zaplavena úplně a zavírá se v místnosti. Desmondovi dává ještě na poslední chvil vědět, že Naomi není s Penny. Poté umírá…

Přeživší těsně před cílem dostávají příznivou zprávu o vysvobození trojice na pláží a satelitní telefon Naomi může vysílat. Už proto zbývá jen odblokovat záchranné vysílaní Rousseau. Naomi vytočí čísla, ale v tom se zjeví překvapivě Locke a zabije jí. Vyhrožuje také Jackovi, ať nevolá. Jejich souboj vůle ale vyhrává Jack a úspěšně zavolá o záchranu. Hlas na druhém konci telefonu slibuje brzkou záchranu...

Původní název dílu: Through the Looking Glass