Epizoda 2.23
Žij s námi nebo zemři sám (1.)

Na plachetnici, kterou zahlédli na konci minulé epizody z pláže, připlul Desmond. Prý tam svoji loď celou dobu měl a 2 a půl týdne plul směrem od ostrova. A nakonec se nějakou záhadou ocitl znovu na ostrově. Má pocit, že nic jiného než ostrov nezbylo.

Sayid říká Jackovi, že Michael je s Druhými a ti na Jacka a spol. určitě chystají léčku. Má plán, že on pojede od moře na Desmondově plachetnici a pokud bude vzduch čistý, dá jim kouřový signál. Potřebuje s sebou někoho, kdo umí plachtit a jde se zeptat Jina. Sun proti jejich vůli jede také. Cestou okolo ostrova na pláži zahlédnou zbytek obrovské sochy, velkou nohu se čtyřmi prsty. Později doplují k podivné skále, kterou popisoval Michael. Najdou chatrče, ale jsou prázení. Za dveřmi, co vypadaly jako vstup do bunkru, je jen skála - je to jen naoko. Sayid dává kouřový signál.

Eko se snaží dál mačkat tlačítko a Locke se mu v tom snaží zabránit. Na pomoc si přivede Desmonda, kterému povýprávěl o sledovací stanici Perla. Desmond umí spustit protipožární dveře, a tak se zavřou v místnosti s počítačem. Eko si sežene na pomoc Charlieho a vracejí se s dynamitem, který dají k protipožádním dveřím a odpálí. Čekají, až počítadlo doběhne k nule. Zatím Desmond začne prohlížet papíry s čísly vytištěné ze stanice Perla. Ptá se Locka, od jakého data jsou na ostrově. Najde v papírech texty "System failure" a datum, shodující se s tímto datem - 22.9.2004. Takže opožděné zadání čísel způsobilo pád letadla. Charlie je zatím na druhé straně dveří ohlušen a snaží se probudit Eka. Počítadlo se dostane k nule a Locke čísla nezadá. Vše se začne třást, kovové předměty létají ke zdi, za kterou je zřejmě elektromagnet. Charlie s Ekem se snaží dostat pryč. Desmond se vypraví s klíčem k místu, odkud může vyhodit zařízení do povětří a udělá to.

Jack, Sawyer, Kate, Hurley a Michael jsou na cestě k Druhým. V džungli zahlédnou obrovského zeleného ptáka. Později jsou sledování, zastřelí jednoho z pronásledovatelů a pak Jack na Michaela prozradí, že je vede do léčky. Michael se přizná a přiznává i to, že zabil Anu a Libby. Cestou dál najdou hromadu sešitů - vyústění potrubní pošty. Je to jen tak na louce, zjevně je nikdo nečetl. Přitom jsou tam desítky nebo spíš stovky sešitů, všechny celé ručně popsané tím, co lidé v bunkrech dělají. Pak uvidí Sayidův kouřový signál a vzápětí je střelí uspávací šipky a jsou zajati. S pytli na hlavě je odvedou na molo. Kate řekne "vousáči", že vědí, že jeho vousy jsou falešné, tak si je sundá. Také se dozvědí, že jeho jméno je Tom a jméno černošky, která vyslýchala Micheala, je Bea. Pak v lodi připluje "Henry Gale", vypadá to, že on je vůdce Druhých. Michaelovi dle dohody dá loď, ve které je již Walt a řekne mu, dle jakého kurzu plout, aby se dostal domů. Prý se už ale nikdy nebude moct vrátít zpět. Hurleyho pošle zpět do tábora, aby ostatním řekl, že na toto místo nikdy nesmějí chodit. Ostatní tři zajatce si nechá, ale Michael si ještě ověřuje, jestli jim skutečně neublíží, jak zněla dohoda. Henry přitakává.

Pak všichni na ostrově - jak trosečníci na pláži, tak Druzí a jejich zajatci a zbytek na plachetnici - slyší divné zvuky, obloha se zbarví do fialova a pak zase vše utichne. Všude po pláži jsou rozeseté kousky bunkru, zásoby atd. Pak se vrací Charlie. Ptají se ho, kde je Locke a Eko. Diví se, že se ještě nevrátili. Claire je ráda, že ho vidí a políbí se.

Přesouváme se do nějaké polární stanice kde dva muži hrají šachy. Najednou na monitoru počítače bliká "Detekována elektromagnetická anomálie". Říkají, že to je ono a že to snad znovu neprošvihli. Zvednou telefon a volají paní Widmorové, že "to našli". Paní Widmorové je Desmondova Pen...

Původní název dílu: Live Together, Die Alone (1)