Epizoda 1.22
Zrozena k útěku

Stavba voru spěje do finále. Jeden z ostrovanů, Dr.Artz, ale díky své praxi profesora upozorňuje stavaře, že musí co nejdříve pokračovat, jinak je nastávající monzumové období odplaví zcela opačným směrem, než by si přáli. Na stavbě voru tak začnou pracovat téměř všichni, velký zájem být na voru má k překvapení všech také Kate. Jenže vor je obsazený (Michael, Walt, Jin a Sawyer), a tak se Kate snaží dostat Sawyerovo místo.

Locke mezitím zavede Jacka k místu, kde se nachází poklop a společně se snaží vymyslet, jak poklop otevřít. Jack se cítí dotčený, že o poklopu nevěděl dříve a také pochybuje, zda se otevřením poklopu něco vyřeší. Jejich debata je přerušena výkřiky z džungle, na pláží se totiž Michaelovi udělalo zle, když pil vodu z lahve.

Jack zjistí, že Michael byl úmyslně přiotráven, do lahve byl přimíchán slabý jed. Podezření okamžitě padne jednak na Kate, která se snaží dostat Sawyerovo místo a také na Walta, o kterém Locke ví, že se již jednou snažil znemožnit odplutí z ostrova. Walt to popírá a sdělí šokovanému Lockovi, aby se v žádném případě nepokoušel „otevřít tu věc“. Walt se zároveň přizná svému otci, že to byl on, kdo zapálil vor, ale nyní chce pomáhat a dostat se co nejdříve z ostrova.

Když se situaci ohledně podezření vyhrotí, Sawyer všem prozradí pravou (zločineckou) identitu Kate. Ta se okamžitě stává vyhnancem na ostrově, nikdo s ní nechce nic mít. V závěru se ovšem ukáže, kdo koho chtěl skutečně otrávit – jed připravila Sun, která se snažila svého manžela Jina udržet na ostrově. Byl to ovšem nápad Kate a věděl o tom i Jack, který na to přišel a Sun se mu přiznala, ale neví o tom, že to vymyslela Kate, takže jako jediný (mylně) věří, že s tím Kate neměla nic společného.

Původní název dílu: Born to Run